Co to jest EDGE Rank? Dlaczego Facebook tnie zasięgi?

Co to jest algorytm EDGE Rank?​

Jest on odpowiedzialny za wyświetlanie wszystkich treści na Facebooku ( a także innych Social Mediach – tam nosi on pewnie inną nazwę). Ma on także pewien wpływ na wyświetlanie reklam i postów sponsorowanych.  Jest on złożony z 3 głównych elementów, które mają wpływ na zasięg posta.  Poniżej wyjaśnię dokładniej wszystkie składowe

EDGE RANK - Affinity (Pokrewieństwo) ​

Jest to element, który pokazuje naszą relację z osobą/ stroną, która publikuje. Najprostszą linią „pokrewieństwa” jest fakt czy:

 • Jesteśmy fanami danej strony?
 • Nie jesteśmy fanami danej strony?

Jeżeli dany fanpage, ma 1000 fanów to (upraszczając – zaraz to utrudnię J ) w pierwszej kolejności oni zobaczą publikowane treści
Jednak nasze Affinity może być bardziej zażyłe, lub mniej rozbudowane. Bo wpływ na nie ma również historia integracji z podmiotem publikującym (stroną, osobą). I tutaj znowu musimy zejść o 1 metr głębiej. Załóżmy, że strona ma 1000 fanów, ale biorąc pod uwagę ostatni miesiąc możemy ich podzielić na dwie grupy:

 • 900 fanów – nie dokonało, żadnej integracji z naszą stroną. Nie odwiedziło jej, nie napisało wiadomości, nie przejrzało tablicy, nie kliknęło lajka/skomentowało
 • 100 fanów – zrobiło przynajmniej jedną z tych rzeczy

A wiec znowu Facebook dokonuje pewniej oceny i w „głowie” algorytmu zachodzi pewien proces myślowy. Te 900 osób jest fanami tej strony, ale w ogóle się nią nie interesuje. Pewnie kiedyś ich relacja była bliższa ( w momencie, kiedy zaczęli ją obserwować), jednak teraz ich uczucie wygasło.
Nie będę ich dalej zanudzał treściami, publikowanymi przez ten fanpage – bo ich to nie interesuje

A teraz do tej całej sytuacji dorzućmy jeszcze 50 kolejnych osób, które nie są fanami tej strony, jednak w ostatnim czasie: napisały wiadomość do Fanpage, odwiedziły Stronę, zostawiły lajka pod postem (ale nie zdecydowały się obserwować strony)

I tu mamy do czynienia z sytuacją analogiczną do „Zapraszania gości na wesele” – Para Młoda często nie decyduje się na zapraszanie na swoje przyjęcie dalejkiej rodziny (dawno się nie widzieli, nie utrzymują kontaktu, nie dzwonią/ piszą). Natomiast zapraszają, wiele osób z grona swoich znajomych, ponieważ aktualne mają z nimi lepszy kontakt i się trzymają bliżej.

W tym przypadku teoretycznym – strona ma 1000 fanów, jednak każdy opublikowany post dociera jedynie do 150 osób (100 fanów i 50 aktywnych nie fanów)

Edge Rank -Weight ( Waga) ​

Jest to element, który faworyzuje pewien typ treści oraz pewien rodzaj interakcji.
Najprościej będzie to wyjaśnić na naszym przykładzie – mamy grono 150 osób ( z poprzedniego akapitu). I teraz możemy opublikować różne rodzaje treści (tekst, link, zdjęcie, video). Wg mojego doświadczenia, ranking typów treści, kształtuje się następująco

 1. Video dodane na Facebooka (film z Youtube, jest traktowany jako link)
 2. Zdjęcie
 3. Link (jakość źródła linku, ma wpływ na jego siłę)
 4. Tekst

Podsumowując – video dodane na nasz teoretyczny fanpage ma łatwiejszą szansę, aby dotrzeć do 150 osób. Post tekstowy napisany na tej samej stronie, będzie miał w teorii trudniej. Oczywiście kluczowa jest jakość – świetny merytorycznie tekst, będzie lepszy niż video zrobione na kolanie, bez żadnego sensu

Do parametru Weight , również zalicza się waga interakcji. I to właśnie reakcje pod postem, są pewną oceną „jakości” dodanych treści. Celowo piszę to w cudzysłowie – zaraz to wyjaśnię. Po raz kolejny zostańmy przy naszym przykładzie i załóżmy, żę strona opublikowała materiał video, który zobaczyło nasze 150 osób . I właśnie tych początkowych odbiorców nazywamy zasięgiem organicznym.  Po obejrzeniu filmu mamy możliwość zrobienia 4 podstawowych rzeczy:

 1. Udostępnić video
 2. Skomentować video
 3. Zostawić emotkę (like, smutna buźka)
 4. Nic nie zrobić – skrolować dalej

I po raz kolejny uszeregowałem reakcje według wagi/ siły. I tutaj kilka interpretacji

 • Nikt, ze 150 osób nie zareagował na post – co za tym idzie, już nikt nie zobaczy tego video
 • 10 osób udostępniło post na swoich tablicach/ stronach – w tym przypadku kolejne osoby zobaczą to video, dotrze ono do fanów/ znajomych tych 10 osób. Co ważne również nie do wszystkich i tutaj również pojawi się algorytm EDGE RANK
 • 10 osób zostawi lajka/ komentarz – Facebook zinterpretuje to w ten sposób. Widzę, że części osób się ten materiał spodobał, wiec pokaże do dalej (np. do znajomych tych osób, które zostawiły rekcję, albo do innych fanów strony – którym się może on spodobać, lub też do innych osób, które interesują się podobną tematyką)

Liczba interakcji (najlepiej tych o największej wadze) to klucz do budowania zasięgowych treści. Wcześniej wspominałem o jakości napisanej w cudzysłowie. Materiały kontrowersyjne to również mogą być „jakościowe” – będą one miały pod postem dużą liczbę komentarzy, dużo „łapek w dół”

W punktu widzenia Facebooka jest to „lepsze” niż post bez żadnych interakcji. Wiele stron wybiło się do masowej świadomości, właśnie dlatego że publikowały materiały VIRALOWE, które zdobywały ogromną ilość reakcji (nie koniecznie tych pozytywnych)

Edge Rank -Time Decay (Odstęp Czasu)​

Tutaj mamy do czynienia z  wpływem czasu na zasięg posta. I można go podzielić na dwie składowe

 • Odstęp czasu od publikacji – jeżeli publijemy treść w poniedziałek o 9:00 rano to pierwsze godziny są kluczowe dla powodzenia akcji. W tym czasie Facebook będzie pokazywał post pierwszym „150 osobom” i da im szansę, aby na niego zareagowały. Jeżeli przez pierwsze godziny, post nie będzie zdobywał interakcji – to Facebook będzie co wyciszał. Tutaj kluczowe jest, aby publikować post w momencie, kiedy Twoi fani są na Facebooku i mają szansę go zobaczyć.
 • Odstęp czasu od interakcji – i tutaj możemy powiedzieć, że jeżeli 1 stycznia kliknąłeś lajka pod postem strony, to pewnie przez 2 tygodnie będziesz widział ich materiały. Natomiast jeżeli w tym czasie ( do 15 stycznia) nie wyrazisz zainteresowania kolejnymi materiałami, to twoja reakcja z 1 stycznia przestanie mieć już moc i po pewnym czasie przejdziesz do grupy „dalszej rodziny, z którą Facebook nie będzie utrzymywał kontaktu”

Dlaczego Facebook ucina zasięgi?​

Na koniec, odpowiedź na pytanie – dlaczego Facebook ucina zasięgi. Na tak postawione pytanie, można odpowiedzieć – aby publikujący płacili Facebookowi za reklamy, które te zasięgi odbudują. Jednak można to pytanie przeformułować na inne: Dlaczego Facebook dostosowywuje zasięgi – czyli dlaczego wszyscy nie widzą wszystkiego? I tu po raz kolejny odpowiedź jest bardzo prosta – na Facebooku mamy za dużo treści, w stosunku do czasu, który „czytający” poświęcają na jego przeglądanie.
Weźmy pod lupę teoretyczną sytuację – w ciągu 1 min jesteśmy w stanie przejrzeć 5 postów. Jesteśmy w przerwie między spotkaniami, szybko logujemy się na Facebooka. W tym dniu pojawiło się 100 postów, które powinny do Nas trafić (strony, znajomi, grupy, reklamy) – jednak zobaczymy, tylko 5 bo po 1 minucie schowamy telefon do kieszeni i wrócim do pracy. Facebook ma dwa wyjścia

 • Pokazać nam 5 dowolnych postów – ryzyko jest takie, że po ich przejrzeniu pojawi nam się w głowie myśl „Na tym Facebooku nie ma nic ciekawego”, co w dłużej perspektywnie może skutować tym, że w kolejnej przerwie w pracy zalogujemy się na inny serwis społecznościowy, albo przejrzymy portal informacyjny.
 • Pokazać nam 5 postów, które wg naszego zachowania – mogą nas zainteresować –w takiej sytuacji, jeżeli posty będą odpowiednio dobrane, zainteresują nas, dostarczą pozytywnych emocji – w naszej głowie pojawi się inna myśl „Fajne rzeczy widziałam na tym Facebooku” i co za tym idzie, przy kolejnej przerwie, znów będę chciał go skrolować w poszukiwaniu kolejnych „ jakościowych treści”
Bartek Piasecki
Bartek Piasecki

Od 2008 roku działam w marketingu. W tym czasie współpracowałem z blisko 100 klientami z obszaru małych i średnich przedsiębiorstw, którym pomogłem w rozwoju ich biznesu. Doradzam właścicielom, szkolę zespoły, samodzielnie projektuję i wdrażam skuteczne rozwiązania marketingowe.

Posiadam umiejętności, wiedzę i doświadczenie w praktycznie wszystkich obszarach współczesnego digital marketingu. Sam jestem przedsiębiorcą, dlatego w moich działaniach dbam o interes (budżet) klienta tak jak o swój własny.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Konsultacje Marketingowe

Zainteresował Cię ten temat? Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz porady lub konsultacji. Wyślij formularz zgłoszeniowy i z chęcią umówię się z Tobą na 60 minutowe konsultacje. Zacznijmy razem rozwiązywać Twoje problemy, niech staną się naszymi wspólnymi wyzwaniami!
PLN 300
 • Opisz swoje wyzwanie w formularzu kontaktowym- wykorzystamy 60 min na rozwiązania , nie na analizę problemu
 • Na spotkanie przygotuję analizę Twoich mediów, strony www oraz działań konkurencji
 • Będzie konrketnie - bez ogółów i akademickich podjęć - otrzymasz porady dopasowane do Twojej branży i sytuacji rynkowej
 • Nie musisz rozumieć trudnych pojęć, metryk czy teorii marketingowych. Wyjaśnię wszystko prostym i zrozumiałym językiem
60 MIN