
Jest on odpowiedzialny za wyświetlanie wszystkich treści na Facebooku ( a także innych Social Mediach – tam nosi on pewnie inną nazwę). Ma on także pewien wpływ na wyświetlanie reklam i postów sponsorowanych. Jest on złożony z 3 głównych elementów, które mają wpływ na zasięg posta. Poniżej wyjaśnię dokładniej wszystkie składowe
Jest to element, który pokazuje naszą relację z osobą/ stroną, która publikuje. Najprostszą linią „pokrewieństwa” jest fakt czy:
Jeżeli dany fanpage, ma 1000 fanów to (upraszczając – zaraz to utrudnię J ) w pierwszej kolejności oni zobaczą publikowane treści
Jednak nasze Affinity może być bardziej zażyłe, lub mniej rozbudowane. Bo wpływ na nie ma również historia integracji z podmiotem publikującym (stroną, osobą). I tutaj znowu musimy zejść o 1 metr głębiej. Załóżmy, że strona ma 1000 fanów, ale biorąc pod uwagę ostatni miesiąc możemy ich podzielić na dwie grupy:
A wiec znowu Facebook dokonuje pewniej oceny i w „głowie” algorytmu zachodzi pewien proces myślowy. Te 900 osób jest fanami tej strony, ale w ogóle się nią nie interesuje. Pewnie kiedyś ich relacja była bliższa ( w momencie, kiedy zaczęli ją obserwować), jednak teraz ich uczucie wygasło.
Nie będę ich dalej zanudzał treściami, publikowanymi przez ten fanpage – bo ich to nie interesuje
A teraz do tej całej sytuacji dorzućmy jeszcze 50 kolejnych osób, które nie są fanami tej strony, jednak w ostatnim czasie: napisały wiadomość do Fanpage, odwiedziły Stronę, zostawiły lajka pod postem (ale nie zdecydowały się obserwować strony)
I tu mamy do czynienia z sytuacją analogiczną do „Zapraszania gości na wesele” – Para Młoda często nie decyduje się na zapraszanie na swoje przyjęcie dalejkiej rodziny (dawno się nie widzieli, nie utrzymują kontaktu, nie dzwonią/ piszą). Natomiast zapraszają, wiele osób z grona swoich znajomych, ponieważ aktualne mają z nimi lepszy kontakt i się trzymają bliżej.
W tym przypadku teoretycznym – strona ma 1000 fanów, jednak każdy opublikowany post dociera jedynie do 150 osób (100 fanów i 50 aktywnych nie fanów)
Jest to element, który faworyzuje pewien typ treści oraz pewien rodzaj interakcji.
Najprościej będzie to wyjaśnić na naszym przykładzie – mamy grono 150 osób ( z poprzedniego akapitu). I teraz możemy opublikować różne rodzaje treści (tekst, link, zdjęcie, video). Wg mojego doświadczenia, ranking typów treści, kształtuje się następująco
Podsumowując – video dodane na nasz teoretyczny fanpage ma łatwiejszą szansę, aby dotrzeć do 150 osób. Post tekstowy napisany na tej samej stronie, będzie miał w teorii trudniej. Oczywiście kluczowa jest jakość – świetny merytorycznie tekst, będzie lepszy niż video zrobione na kolanie, bez żadnego sensu
Do parametru Weight , również zalicza się waga interakcji. I to właśnie reakcje pod postem, są pewną oceną „jakości” dodanych treści. Celowo piszę to w cudzysłowie – zaraz to wyjaśnię. Po raz kolejny zostańmy przy naszym przykładzie i załóżmy, żę strona opublikowała materiał video, który zobaczyło nasze 150 osób . I właśnie tych początkowych odbiorców nazywamy zasięgiem organicznym. Po obejrzeniu filmu mamy możliwość zrobienia 4 podstawowych rzeczy:
I po raz kolejny uszeregowałem reakcje według wagi/ siły. I tutaj kilka interpretacji
Liczba interakcji (najlepiej tych o największej wadze) to klucz do budowania zasięgowych treści. Wcześniej wspominałem o jakości napisanej w cudzysłowie. Materiały kontrowersyjne to również mogą być „jakościowe” – będą one miały pod postem dużą liczbę komentarzy, dużo „łapek w dół”
W punktu widzenia Facebooka jest to „lepsze” niż post bez żadnych interakcji. Wiele stron wybiło się do masowej świadomości, właśnie dlatego że publikowały materiały VIRALOWE, które zdobywały ogromną ilość reakcji (nie koniecznie tych pozytywnych)
Tutaj mamy do czynienia z wpływem czasu na zasięg posta. I można go podzielić na dwie składowe
Na koniec, odpowiedź na pytanie – dlaczego Facebook ucina zasięgi. Na tak postawione pytanie, można odpowiedzieć – aby publikujący płacili Facebookowi za reklamy, które te zasięgi odbudują. Jednak można to pytanie przeformułować na inne: Dlaczego Facebook dostosowywuje zasięgi – czyli dlaczego wszyscy nie widzą wszystkiego? I tu po raz kolejny odpowiedź jest bardzo prosta – na Facebooku mamy za dużo treści, w stosunku do czasu, który „czytający” poświęcają na jego przeglądanie.
Weźmy pod lupę teoretyczną sytuację – w ciągu 1 min jesteśmy w stanie przejrzeć 5 postów. Jesteśmy w przerwie między spotkaniami, szybko logujemy się na Facebooka. W tym dniu pojawiło się 100 postów, które powinny do Nas trafić (strony, znajomi, grupy, reklamy) – jednak zobaczymy, tylko 5 bo po 1 minucie schowamy telefon do kieszeni i wrócim do pracy. Facebook ma dwa wyjścia
Od 2008 roku działam w marketingu. W tym czasie współpracowałem z blisko 100 klientami z obszaru małych i średnich przedsiębiorstw, którym pomogłem w rozwoju ich biznesu. Doradzam właścicielom, szkolę zespoły, samodzielnie projektuję i wdrażam skuteczne rozwiązania marketingowe.
Posiadam umiejętności, wiedzę i doświadczenie w praktycznie wszystkich obszarach współczesnego digital marketingu. Sam jestem przedsiębiorcą, dlatego w moich działaniach dbam o interes (budżet) klienta tak jak o swój własny.