Trade Marketing inaczej marketing handlowy to zbiór działań marketingowych, które mają prowadzić do wzrostu sprzedaży. Koncentrują się one na obszarach dystrybucji merchandsingu (widoczności produktów oraz relacji z partnerami handlowymi.
Trade Marketing koncentruje się na nabywcy, w mniejszym stopniu na konsumencie. Obiektem zainteresowania trade marketera są takie podmioty jak:
W celu lepszego zrozumienia Trade Marketingu – posłużymy się przykładem branży piwnej – dowolnego dużego producenta w Polsce.
Piwo swoją przygodę zaczyna w zakładzie produkcyjnym, a „kończy” kiedy jest konsumowane np. przed telewizorem. Aby znalazło się ono w naszym mieszkaniu – musi zajść szereg decyzji zakupowych – i właśnie te decyzje wspiera TRADE MARKETING.
Ścieżka dystrybucji piwa w kanale tradycyjnym
FABRYKA – DYSTRYBUTOR – MNIEJSZA HURTOWNIA – SKLEP W MAŁEJ MIEJSCOWOŚCI – NABYWCA
Jak widzicie, aby konkretne piwo znalazło się w mieszkaniu – musi pokonać długą drogę.
W tym całym procesie – bardzo wiele elementów może nie wypalić np. w danym okresie konkurencyjne piwo będzie miało promocję roku i mniejsza hurtownia zakupi ogromny zapas innego piwa – i cała przykładowa ścieżka zostanie przerwana. Sklep będzie mógł zamówić to piwo, ale zapewne wybierze konkurenta – który będzie w świetnej cenie, umieszczony z gazetce promocyjne
Trade Marketing – koncentruje się na następujących obszarach
Jak widzicie Trade Marketing – łączy obszar Marketingu z obszarem Sprzedaży – w końcu to marketing handlowy
W Trade Marketingu stosuje się następujące rozwiązania – mające na celu poprawę widoczości, dystrybucji – i co za tym idzie sprzedaży
Poniżej kilka przykładów promocji stosowanych w Trade Marketingu: