Czym jest Marketing – prosta definicja i przykład

Wstęp​

W Internecie znajdziecie ponad 70 definicji , stworzonych przez różnych autorów, znawców, ekspertów – wyjaśniających pojęcie marketingu. Przyznam Wam szczerze, że pomimo tego, iż działam w tej branży ponad 10 lat to część z nich jest nawet dla mnie niezrozumiałe. Definicje zawsze kojarzą mi się z wykładami na studiach, kiedy były wyświetlane na początku wykładów i bez zrozumienia kontekstu, w większości nie były dla mnie zjadliwe. Po dłuższym czasie kiedy zajmuje się Marketingiem znalazłem definicję, która jest wg mnie prosta i zawiera (wg mnie) najbardziej istotne elementy Marktingu

Definicja​

Koncepcja marketingu zakłada osiąganie korporacyjnych celów poprzez zaspokajanie potrzeb klientów i przekraczanie oczekiwań lepiej niż konkurencja

Cel​

Ciężko rozmawiać o Markertingu, jeżeli nie wiemy do czego ma on prowadzić, realizację jakich celów ma wspierać. Jeżeli nie mamy punktu końcowego (celu) to ciężko będzie określić czy do niego dotarliśmy. Określenie celu pozwala nam opisać/ doprecyzować trzy elementy:

 • METĘ (CEL) – czyli co się musi zadziać, abyśmy dotarli do celu, gdzie on się znajduje
 • DROGĘ – czyli obszar pomiędzy punktem, w którym obecnie jesteśmy a METĄ (CELEM)
 • START – czyli miejsce w którym obecnie jesteśmy z naszą firmą

Przykład:​

Nasza Pizzeria zarabia miesięcznie 5 000 zł (START). Chcielibyśmy, aby zarabiała 10 000 zł miesięcznie (META). Nasz Marketing (DROGA) ma zwiększyć zysk o dodatkowe 5 000 zł oraz nie stracić obecnego zysku.
Kaskadując cel – czyli dzieląc go na mniejsze elementy. Średnie zamówienie Pizzy to kwota 50 zł. Potrzebujemy 100 dodatkowych zamówień, abyśmy zrealizowali Cel. Działamy 30 dni w miesiącu, wiec każdego dnia ŚREDNIO powinny wpadać o 3 zamówienia więcej – abyśmy doszli do CELU – 10 000 zł.

Odbiorcy:​

Nasza Pizzeria realizuje dużo zamówień na wynos, mamy mocno rozbudowaną sieć dostawców i słyniemy z tego, że dostarczamy pizzę szybko. W promieniu 3 km od naszego lokalu znajdują się 3 Uczelnie Wyższe. Wiemy, że Studenci mają czasem dłuższą przerwę między wykładami i chcieliby by coś zjeść. Naszym pomysłem Marketingowym jest to, że w trakcie przerwy 12:00 – 12:30 wyślemy w okolicę Uczelni naszych 3 dostawców z gotowymi Pizzami w promocyjnych cenach – 30%. Codziennie będą to inne Pizze i studenci będą mieli możliwość zakupu obiadu z bagażnika od dostawcy i zjedzenia na wynos na uczelnianej ławce.

Jeżeli wszystkie 9 Pizz sprzeda się w cenie -30% od ceny regularniej to zarobimy w ciągu 30 min – 200 zł. Zrealizujemy cel dzienny z nadwyżką

Przykład:​

Na szkoleniu ogólnym mogą być uczestnicy w różnych branż: Ecommerce, Salon kosmetyczny, sklep mięsny. Jak Wam się wydaje czy strategia reklamowa i funkcje Facebook Ads, których będą używać te branże będą ideantyczne – zapewne nie

Na szkoleniu dedykowanym powinniśmy wziąć pod uwagę branżę, konkurencję oraz grupę docelową do której będziemy kierować działania.
Szkolenie dedykowane poza aspektami edukacyjnymi ma też często charakter konsultacyjny. Szkoleniowiec znając branżę, konkurencję, grupę docelową może podpowiedzieć jak skonfigurować reklamy Facebook, aby były najbardziej skuteczne.

Konkurencja:​

Jak widzicie mamy pewien pomysł marketingowy – sprzedaż ciepłej pizzy z bagażnika auta dostawczego w promocyjnych cenach. Jednak jak każdy pomysł ma on pewien minus –na Uczelni czy w jej okolicy na 100% działają lokale gastronomiczne nastawione na zysk (zaspokajając głód studentów)
Kluczowe jest to, aby zdać sobie sprawę z faktów:

 • Cześć studentów nie zje obiadu na uczelni (zjedzą w domu)
 • Cześć studentów nie zje Pizzy (są uczuleni na gluten, nie lubią pizzy)
 • Cześć studentów skorzysta z usług konkurencji (-50% na Hamburgery od 11:00 – 14:00)
 • Cześć studentów zje pizzę, ale od lokalnej pizzerii (prosto z pieca, a nie z kartonu)

Nasze działania muszą uwzględniać ofertę oraz działania konkurencji. Nasz cel musi być realny – ponieważ musimy się podzielić portfelem naszych odbiorców – zjedzą u Nas albo u konkurencji (raczej mała część osób zje 2 obiady, aby 2 firmy były zadowolone)

Podsumowanie

Na przykładzie tej definicji możemy wyszczególnić takie obszary:

 • START – analiza sytuacji obecniej
 • CEL – określenie sytuacji docelowej/ wymarzonej
 • DROGA – plan marketingowy
 • ODBIORCY – analiza potrzeb, zachowań i możliwości naszych klientów
 • KONKURENCJA – analiza oferty i działań naszych konkurentów

Jak widzicie jednozdaniowa definicja marketingu pomogła nam zwrócić uwagę na elementy – STRATEGII MARKETINGOWEJ 🙂

Bartek Piasecki
Bartek Piasecki

Od 2008 roku działam w marketingu. W tym czasie współpracowałem z blisko 100 klientami z obszaru małych i średnich przedsiębiorstw, którym pomogłem w rozwoju ich biznesu. Doradzam właścicielom, szkolę zespoły, samodzielnie projektuję i wdrażam skuteczne rozwiązania marketingowe.

Posiadam umiejętności, wiedzę i doświadczenie w praktycznie wszystkich obszarach współczesnego digital marketingu. Sam jestem przedsiębiorcą, dlatego w moich działaniach dbam o interes (budżet) klienta tak jak o swój własny.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Konsultacje Marketingowe

Zainteresował Cię ten temat? Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz porady lub konsultacji. Wyślij formularz zgłoszeniowy i z chęcią umówię się z Tobą na 60 minutowe konsultacje. Zacznijmy razem rozwiązywać Twoje problemy, niech staną się naszymi wspólnymi wyzwaniami!
PLN 300
 • Opisz swoje wyzwanie w formularzu kontaktowym- wykorzystamy 60 min na rozwiązania , nie na analizę problemu
 • Na spotkanie przygotuję analizę Twoich mediów, strony www oraz działań konkurencji
 • Będzie konrketnie - bez ogółów i akademickich podjęć - otrzymasz porady dopasowane do Twojej branży i sytuacji rynkowej
 • Nie musisz rozumieć trudnych pojęć, metryk czy teorii marketingowych. Wyjaśnię wszystko prostym i zrozumiałym językiem
60 MIN