Digital Marketing – o co zapytać agencję/ freelancera?

Digital Marketing Agencja ​

Firmę, która zajmuje się rozbudowanym obszarem marketingu internetowego nazywamy Agencją Digital Marketing. Najczęściej w jej skład wchodzi kilka osób, odpowiadających za określone obszary:
Grafik, Social Media Ninja, Developer, Obsługa klienta. Im większa agencja digiat marketingu tym obszary są bardziej wyspecjalizowane. W tych mniejszych funkcje się łączą – Social Media Ninja odpowiada również za kontakt z Klientem.

Freelancer Digital Marketingu ​

Najprościej opisać to na zasadzie osoby, która realizuje określone zadania z kilku obszarów marketingu (np. Robi grafikę do Social Mediów, publikuje posty, robi reklamy i kontaktuje się z klientem).

Agencja czy Freelancer?​

Nie da się odpowiedzieć wprost na to pytanie. To zależy. W tym artykule nie będziemy się koncentrować na temacie – kogo wybrać i dlaczego. Na moim blogu znajdziecie osoby artykuł na ten temat. Weźmy na warsztat sytuację – chcę zlecić usługi firmie zewnętrznej – na co zwrócić uwagę.

Wymienione elementy są w kolejności losowej – sami wybierzcie, które są dla Was kluczowe, a które to kwestia dodatkowa

Opinie o współpracy​

Google Maps, LinkedIn, Facebook, Opineo, GoWork – to miejsca gdzie ludzie dzielą się swoimi przemyśleniami na temat współpracy z daną firmą (będę używał określenia również dla Freelancera).
Na stronie www firmy zamieszczają jedynie pozytywne opinie. Sprawdźmy w innych miejscach, czy jest aż tak dobrze jak to wygląda na ich stonie internetowej.

Referencje​

Poprośmy agencję o kontakt do ich poprzednich klientów. Możliwe, że mają takie informacje na stronie www. Zadzwońmy/ napiszmy maila do firmy. Zadajmy pytanie jak przebiegała współpraca z daną osobą/ agencją digial marketing.

Portfolio​

Prześledźmy co dana firma robiła w przeszłości (lub robi obecnie). Przejdźmy ma profile Social Media, zobaczmy jakie strony zaprojektowali. Zapoznajmy się z ich stylem i jakością realizacji projektów. Grafika może być zrobiona w Canvie i wyglądać obłędnie, jak również może być przygotowana w 5 minut przez profesjonalnego grafika i wyglądać nieestetycznie.

Umowa​

Dopytajmy o kwestie formalne. Agencje często podpisują skomplikowane umowy na współpracę z klientem. Ty musisz rozumieć umowę, którą podpisujesz. Zwróć uwagę na okres wypowiedzenia. Nie daj się oszukać hasłem „efekty zobaczy Pan dopiero po 6 miesiącach, a okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące”. Umowy możesz negocjować.

Brak umowy z Freelancerem?​

Każdy kij ma dwa końce. Często współpraca z Freelancerami przebiega na zasadzie mniej formalniej. Szczegóły dogadane na mailu, potwierdzenie telefoniczne. Ma to plus w postaci tego, że możesz zrezygnować z miesiąca na miesiąc. Jednak brak zapisów w umowie może działać również na Twoją niekorzyść. Freelancer przestanie odbierać telefon, nie dotrzyma terminu. Jeżeli nie podpisujesz umowy to mocno zwróć uwagę na opinie i referencje.

Kto będzie cię obsługiwał?​

W przypadku freelancera jest to proste – osoba z która dogrywasz zlecenie to również osoba je realizująca. Agencje mają sprzedawców, PMów i Account Managerów. Byleś pod wrażeniem kompetencji sprzedawcy, ale czy tak samo dobrze będzie ci się współpracowało z Twoim opiekunem. Zawsze przed podpisaniem umowy możesz poprosić o poznanie się z osobą, która będzie odpowiedzialna za ten projekt.

Zasady współpracy​

Chcesz mieć wgląd we wszystkie materiały przed publikacją i je zaakceptować? A może totalnie nie masz na to czasu i chcesz to wydelegować, aby „się działo” bez Twojego angażu. Płacisz za to żebyś nie musiał tego kontrolować. Właściciele mają różne podejścia do tego tematu. Ustal z podwykonawcą czego od niego wymagasz, a też co nie jest Ci potrzebne i tego nie potrzebujesz.

Forma rozliczenia​

Za co będziesz płacił agencji marketingowej lub freelancerowi. Czy będzie to stała opłata 3000 zł na miesiąc pracy czy może rozliczenie przy pomocy stawki godzinowej. Temat bardzo newralgiczny dla obu stron:

 • 3000 zł miesięcznie (KLIENT: czy to zajmie im tyle czasu, AGENCJA: czy klient nie wrzuci nam pracy za 6000 zł miesięcznie)
 • 100 zł za godzinę (KLIENT: zrobienie tego banneru zajmie Wam 5 godzin – sam zrobię go w 3, AGENCJA: musimy to wszystko monitować/ potwierdzać/ raportować …)

Dogadajcie to – tak aby obie strony były zadowolone.

Budżet reklamowy​

Zrobienie reklam kosztuje. Facebook/ Google/ LinkedIn też muszą zarabiać. Jeżeli freelancer stworzy taką reklamę i wyda na nią 500 zł to ta kwota nie trafi do niego na konto. Przelew pójdzie np. do Google Ads.

Doprecyzujcie ile będą wynosiły Wasze miesięcznie opłaty. Powinny być podzielone na 2 części:

 • Budżet za obsługę – kwota za pracę agencji marketingowej/ freelancera
 • Budżet reklamowy – kwota którą agencja będzie dysponowała –ale opłata trafi np. do Facebooka

Kosztorys/ zakres współpracy​

Dam Wam przykład i będzie to prościej wyjaśnić.

FIRMA A –  stawka godzinowa 100 zł – łącznie 1000 zł

 • Zaplanowanie kampanii 2H
 • Przygotowanie grafik i tekstów 4H
 • Stworzenie kampanii 4H
 • Raport i spotkanie po kampanii 2H

FIRMA B – stawka godzinowa 75 zł – łącznie 2400 zł

 • Opieka Digital Art Directora – 4H
 • Opieka Senior Performance Managera – 3H
 • Opieka Account Excecutive Managera – 3H
 • Wypracowanie koncepcji graficzniej i KV – 2H
 • Debrief i burza mózgów z działem kreatywnym – 3H
 • Przygotowanie kreacji reklamowych do testów A/B -3H
 • Stworzenie grup remarketingowych i LaL -4H
 • Optymalizacja kampanii -2H
 • Raportowanie co 2 dni – Excel -4H
 • Status Weekly z klientem  – 4H

Od razu wyjaśnię, że nie chodzi o to że FIRMA B oszacowała rzeczy, które są bez sensu. Niektóre może są J Chodzi o to, żebyście Wy wiedzieli za co płacicie.

KLIENT: Co to znaczy przygotowanie kreacji do testów A/B?
FIRMA B: Zrobimy Panu 2 grafiki

Zwróćcie uwagę na powyższe kwestie. Pomogą one doprecyzować współpracę, wynegocjować odpowiednią stawkę i zakres usług, oraz pomogą w wyborze odpowiedniej firmy lub partnera.

Bartek Piasecki
Bartek Piasecki

Od 2008 roku działam w marketingu. W tym czasie współpracowałem z blisko 100 klientami z obszaru małych i średnich przedsiębiorstw, którym pomogłem w rozwoju ich biznesu. Doradzam właścicielom, szkolę zespoły, samodzielnie projektuję i wdrażam skuteczne rozwiązania marketingowe.

Posiadam umiejętności, wiedzę i doświadczenie w praktycznie wszystkich obszarach współczesnego digital marketingu. Sam jestem przedsiębiorcą, dlatego w moich działaniach dbam o interes (budżet) klienta tak jak o swój własny.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Konsultacje Marketingowe

Zainteresował Cię ten temat? Masz dodatkowe pytania? Potrzebujesz porady lub konsultacji. Wyślij formularz zgłoszeniowy i z chęcią umówię się z Tobą na 60 minutowe konsultacje. Zacznijmy razem rozwiązywać Twoje problemy, niech staną się naszymi wspólnymi wyzwaniami!
PLN 300
 • Opisz swoje wyzwanie w formularzu kontaktowym- wykorzystamy 60 min na rozwiązania , nie na analizę problemu
 • Na spotkanie przygotuję analizę Twoich mediów, strony www oraz działań konkurencji
 • Będzie konrketnie - bez ogółów i akademickich podjęć - otrzymasz porady dopasowane do Twojej branży i sytuacji rynkowej
 • Nie musisz rozumieć trudnych pojęć, metryk czy teorii marketingowych. Wyjaśnię wszystko prostym i zrozumiałym językiem
60 MIN